چه عواملی باعث ریزش مو می شوند؟
شایع ترین علت ریزش مو در زنان و مردان شرایطی است به نام " آلوپسی آندروژنیک" که با نام " طاسی با الگوی مردانه" شناخته می‌شود. شکل این عارضه در زنان و مردان متفاوت است.در مردان ریزش مو از جلوی سر و بالای سر شروع شده و پیش می رود.در زنان این عارضه به صورت نازک شدن مو در ناحیه ی بالای سر دیده می شود اما معمولا همه‌ی موها را در این ناحیه از دست نمی‌دهند.

دومین علت شایع ریزش مو شرایطی است به نام "طاسی ناحیه ای". این عارضه زمانی به وجود می آید که سیستم ایمنی بدن به جابی اینکه فقط به عوامل خارجی بدن مقابله کند به بخشی از پوست که مو بر آن رشد می کند حمله می‌کند. در نتیجه موهای یک ناحیه می‌ریزد. کسانی که طاسی ناحیه ای دارند اغلب یک لکه ی بزرگ گردِ خالی از مو بر روی بخشی از بدن یا سرشان دارند.

برخی بیماری ها یا بعضی داروها می توانند باعث ریزش مو بشوند که عموما با برطرف شدن آن بیماری یا قطع دارو موهای ریخته شده دوباره رشد می‌کنند.

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟
اگر از ریزش موی خود خیلی نگران هستید و یا شرایط زیر را دارید باید به پزشک خود مراجعه کنید:

-اگر نمی دانید چرا دچار ریزش مو شده اید.
-اگر ریزش موی شما ناگهانی است.
-اگر ریزش موی شما همراه با خارش و درد است.
-اگر همراه با ریزش مو احساس خستگی و ناخوشایندی دارید.

ریزش مو چگونه درمان می شود؟
بسته به اینکه نوع ریزش مو چگونه است، درمان آن فرق می کند.اگر ریزش موی شما به علت مشکل جسمی خاصی است،درمان آن مشکل به درمان ریزش موی شما کمک می کند.سایر انواع ریزش مو با داروهای مخصوص درمان می شوند. در بعضی موارد جراحی به رشد مجدد مو در نواحی که نمی تواند مو رشد کند کمک می کند.

داروهای مورد استفاده در طاسی آندروژنیک چیست؟
ماینوکسیدیل: این دارو در مردان و زنان قابل استفاده است و می توانید بدون نسخه به شکل محلول هایی با درصد های مختلف از آنها را از داروخانه ها دریافت کنید. نحوه ی مصرف را می‌توانید از داروساز داروخانه سوال بپرسید.

فیناستراید: فیناستراید به شکل قرص است و با صلاحدید و نسخه ی پزشک قابل دریافت است. این قرص برای زنان باردار خطرناک است و حتی نباید به آن دست بزنند .

اسپیرونولاکتون: این دارو در زنانی که با ماینوکسیدیل نتایج خوبی دریافت نکرده اند استفاده می شود اسپیرونولاکتون نیز به شکل قرص است و با صلاحدید  و نسخه ی پزشک قابل دریافت است. . در زمان بارداری نباید از این دارو استقاده شود.