رئیس دانشکده علوم پزشکی اسدآباد؛

اجرای موفق بسیج ملی کنترل فشار خون در کشور، کارنامه‌ای درخشان در این حوزه ثبت خواهد کرد

جلسه کارگروه مشارکت‌های اجتماعی بسیج ملی کنترل فشار خون اسدآباد به ریاست دکتر فرید یوسفی رئیس دانشکده علوم پزشکی اسدآباد تشکیل شد.

به گزارش وبدا-اسدآباد، این کارگروه با حضور روسا و نمایندگانی از ادارات دعوت شده در سالن جلسات ستاد دانشکده برگزار گردید.

رئیس دانشکده علوم پزشکی اسدآباد در ابتدای این جلسه ضمن خوش آمدگویی به حاضرین در خصوص اهمیت اجرای موفق این کمپین تاکید کرد؛

متولی بسیج ملی کنترل فشار خون وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند ولی بلا شک بدون همکاری‌های برون سازمانی و بدون مشارکت‌های ادارات و سازمان‌های دولتی و مردم نهاد این طرح موفق نخواهد بود و به هدف نهایی نخواهیم رسید.

دکتر یوسفی از آمار بالای مرگ و میر و عوارض فشار خون بالا گفت و افزود؛

بیش از ۲۰ درصد افراد جامعه دچار فشار خون بالا هستند و ۱۴ درصد افراد زیر ۳۵ سال به این بیماری مبتلا هستند و این آمار نشان دهنده جدی بودن این هشدار است.

رئیس ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون اسدآباد در خصوص افراد مشمول اجرای این طرح گفت؛

همه افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی گروه‌های هدف این کمپین هستند که می‌بایست در بازه زمانی ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیر ۱۳۹۸ مورد پایش و کنترل فشار خون قرار گیرند.

دکتر یوسفی ضمن بیان این که ایرانی‌ها دو برابر میانگین دنیا در حال مصرف نمک هستند، برداشتن نمک پاش از سفره‌های غذا را تا حدود ۳۰ درصد در پیشگیری این بیماری موثر دانست.

رئیس دانشکده علوم پزشکی اسدآباد از همه ادارات، ارگانهای دولتی و خصوصی، سازمان‌های مردم نهاد و آحاد مردم دعوت به همکاری در اجرای این برنامه ملی نمود.

دکتر محمدجواد نظری‌پویا معاون بهداشتی و دبیر ستاد اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون اسدآباد نیز در ادامه به عوارض این بیماری غیر واگیر پرداخت و افزود؛

فشار خون بالا یکی از مهم‌ترین عوامل مرگ‌های زودرس و همچنین یکی از مهم‌ترین عوامل ناتوانی‌های جسمی می‌باشد. در اثر فشار خون بالا، سکته قلبی - سکته مغزی- نارسایی کلیه و ... به وجود می‌آید و همه این عوامل باعث می‌شود که وزارت بهداشت در این مسیر پا نهاده و کنترل بیماریهای غیر واگیر را جزء اولویت‌های نظام سلامت قرار دهد. بیماری‌های غیر واگیر، آسیب‌های بسیار جدی به اقتصاد کشور و مردم می‌زنند و با پیشگیری می‌توان این بار مالی را به شدت کاهش داد.

معاون بهداشتی و رئیس مرکز بهداشت شهرستان اسدآباد در مورد نحوه شرکت مردم در این کمپین افزود؛

تمامی افراد گروه هدف جامعه شهری و روستایی از دو طریق؛

🔹 مراجعه حضوری به مراکز بهداشتی و درمانی شهری و روستایی، پایگاه‌های سلامت، ایستگاه‌های سیار و ثابت

🔹 به صورت خود اظهاری با ورود به سامانه http://salamat.gov.ir