دومین مجمع سلامت شهرستان اسدآباد به همت دانشکده علوم پزشکی اسدآباد و با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین حسینی مجد امام جمعه شهرستان اسدآباد، دکتر اخوان مسئول برگزاری مجامع سلامت سراسر کشور، دکتر مخصوصی رئیس دانشکده علوم پزشکی اسدآباد، درویشی فرماندار شهرستان اسدآباد، عبدکوند معاون فرماندار، معاونین و مدیران دانشکده، روسای ادارات و نهادها در تاریخ ۲۹ دی ۱۳۹۸ تشکیل گردید.

به گزارش وبدا-اسدآباد، در ابتدای مجمع سلامت؛ دکتر مخصوصی ضمن خیر مقدم به فرماندار، نماینده وزرات بهداشت، و امام جمعه و معاون سیاسی فرمانداری و مدعوین، صحبت‌های خود را شروع کرد.

دکتر بهنام رضا مخصوصی رئیس دانشکده علوم پزشکی اسدآباد گفت؛

 

بعد از انتزاع دانشکده اسدآباد از همدان؛ ۱۸ طرح عمرانی شروع شد و بعضی از آنها به نتیجه رسیدند مثل: پد بالگرد که برای اربعین در کمتر از یک‌ماه آماده شد و ثمره آن به شهرستان بر می‌گردد و از کلیه مسئولین شهرستانی و دانشکده که در رابطه با احداث پد بالگرد کمک کردند تشکر می‌کنم.

رئیس دانشکده افزود؛

محوطه سازی بیمارستان و هتلینگ بخش اطفال از دیگر پروژه‌ها می‌باشند که در حال تکمیل است و وجود MRI در سطح شهرستان از ضروریات می‌باشد که متخصص آن نیز جذب خواهد شد. ساختمان MRI در حال اتمام است و بیش از ۶۰ درصد کار آن انجام شده و همچنین جا دارد تشکر کنیم از جناب آقای دکتر رنجبرزاده که در این رابطه کمک‌های زیادی به دانشکده انجام دادند و توانستیم با کمک ایشان MRI را خریداری کنیم و تا پایان سال قابل بهره‌برداری خواهد بود.

از دیگر پروژه‌های دانشکده، تعمیرات اساسی خانه‌های بهداشت بود و نیز دندانپزشکی درمانگاه شماره ۴ و همچنین دانشکده پرستاری که ۳۵۰۰ مترمربع مساحت دارد و ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و در تلاشیم فاز دوم آن شروع شود.

دکتر مخصوصی در این خصوص تصریح کرد؛

در حال طراحی پردیس دانشگاهی هستیم. که شامل دانشکده‌های؛ بهداشت و پرستاری است و در مسیر آن حرکت خواهیم کرد و این موارد از چشم اندازهای دور دست ما می باشد.

دبیر مجمع سلامت شهرستان اسدآباد تاکید کرد؛

ما توانستیم با کمک مسئولین دانشکده و معاون محترم درمان، ۱۳ پزشک متخصص در رشته‌های مختلف از جمله؛ طب اورژانس‌ و اورولوژی جذب کنیم که برای اولین بار در سطح شهرستان این اقدام صورت گرفته است. متخصص طب اورژانس، پزشکی است که از تمام رشته‌ها مطلع می‌باشد و سر رشته دارد. در این رابطه به معاونت توسعه و درمان تبریک می‌گویم.

۳ پزشکی عمومی جذب شده و ۲ پزشک دیگر جذب خواهند شد. در موسی آباد، پزشک مستقر شد و باعث رضایتمندی مردم شده است و در ارائه خدمات در موسی آباد هم پزشک و هم داروخانه مستقر است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی اسدآباد افزود؛

در زمینه جذب هیئت علمی؛ ۷ نفر جذب شده‌اند و در مورد هیئت علمی به استقلال لازم رسیده‌ایم و در حال حاضر، مرکز تحقیقات در حال راه‌اندازی است و ۱۴۰ نفر دانشجوی جدیدالورود داشتیم که کل دانشجویان ما ۳۳۹ نفر می‌باشند.

۵ رشته به رشته‌های قبلی اضافه کرده‌ایم و می‌خواهیم دانشکده را به سمت دانشگاه شدن، پیش ببریم و چشم انداز دراز مدت ما این است.

آی تی سلامت، تغذیه، بهداشت محیط و علوم آزمایشگاهی جزء رشته‌هایی است که به دانشکده اضافه شده است.

دکتر مخصوصی ادامه داد؛

راه اندازی اورژانس شهری، راه اندازی پایگاه جاده‌ای وندرآباد، اضافه شدن ۳ دستگاه آمبولانس بنز و راه اندازی مرکز پایش مراقبت‌های درمانی، راه اندازی اورژانس در بیمارستان حضرت امیرالمؤمنین(ع) با توجه به مسیر پر رفت و آمد این بیمارستان از دیگر اقدامات دانشکده است و اورژانس این بیمارستان از اربعین راه اندازی شده و در حال حاضر در حال خدمات دهی به مردم می‌باشد.

رئیس دانشکده علوم پزشکی اسدآباد در رابطه با احداث بیمارستان حضرت امیرالمؤمنین(ع) گفت؛

در حال رایزنی هستیم و پیش نویس تفاهم‌نامه با هلال احمر را به وزارتخانه فرستادیم و در حال امضاء شدن می‌باشد. امیدواریم بتوانیم کلنگ بیمارستان را در سال جاری و اواخر سال به زمین بزنیم و سرانه تخت ما در حال حاضر کمتر از سرانه کشور می‌باشد که بعد از راه‌اندازی بیمارستان، به حد استاندارد خواهد رسید.

وی در ادامه گفت؛

دومین مجمع سلامت شهرستان با توجه به اسناد بالادستی و دستور رئیس جمهور در رابطه با تشکیل مجامع سلامت استان‌ها و شهرستان‌ها تشکیل شد و از جمله بانیان این مجموعه، دکتر اخوان می‌باشند.

هدف مجمع رسیدن به مقوله مهم سلامت در جامعه می‌باشد. یعنی اگر می‌خواهیم به سلامتی جامعه برسیم باید تمام افراد گیرنده خدمت از جمله مدیران تا مردم عادی در این قضیه دخیل باشند. به صورت ساده، مجمع سلامت می‌گوید؛ متولی سلامت فقط دانشکده علوم پزشکی نیست و در حقیقت خود جامعه نقش اصلی را در این خصوص ایفا می‌کند.

 

در ادامه معاون بهداشتی دکتر نظری پویا گفت؛

سلامتی از مهم‌ترین حقوق انسانی در جوامع محسوب می‌شود و تامین سلامتی از دغدغه‌های مهم اجتماعی است. ما برای رسیدن به استاندارد سلامت، طبق استاندارد باید همکاری بین بخشی داشته باشیم و این که ما تنها متولی اصلی سلامت هستیم، قطعاً ایده اشتباهی می‌باشد. زیرا تامین سلامت وظیفه‌ تک تک آحاد جامعه و علوم پزشکی می‌باشد و همه بخش‌ها و سازمان‌های دولتی و همه ادارات همگام با سیاست‌های وزارت بهداشت باید در همین راستا حرکت کنند. زیرا در این زمینه چالش‌هایی وجود دارد که عبارتند از؛

- بیماری‌های غیرواگیر یکی از چالش‌های مهم حوزه بهداشت است و دقیقاً زمانی که وزارت بهداشت و متولیان سلامت در حوزه بهداشت، آماده جشن ریشه‌کنی بیماری‌های واگیر بودند با بیماری‌های غیر واگیر روبرو شدند که امروزه تهدید سلامت کشور است که هزینه هنگفت را بر دوش دولت گذاشته است. و یکی از نمونه‌های آن، فشارخون می‌باشد و کمپین ملی فشار خون یکی از اتفاقات مهم بود که در کشور انجام شد و نشان داد آهنگ هشدار بیماری‌های غیرواگیر به صدا در آمده و همه باید تلاش کنند و در این مجمع به خاطر حساسیت موضوع باید با هم همکاری کنیم. باید با این چالش‌ها مقابله کرد و پیشگیری شود و این میسر نمی‌شود مگر با همکاری ارگان‌های مختلف

- در رابطه با بهداشت روان در موضوع پیشگیری از خودکشی با همکاری نهادهای مربوطه در این رابطه جلساتی را برگزار کرده‌ایم.

- خدمات جامع سلامت کارکنان شهرستان مغفول مانده و این برنامه در اسفند ۹۴ در چهاردهمین اجلاس مجمع سلامت شورای امنیت وزارت بهداشت تصویب شده است که باید
تمامی اقداماتی که در حوزه سلامت برای کارکنان انجام داده‌اند به دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی ارجاع دهند که در راستای کنترل بیماری‌های غیر واگیر است.

- ما می‌خواهیم پوشش واکسیناسیون دامی به صورت کامل در سطح شهرستان انجام شود. اولویت‌های سلامت به دبیرخانه مجمع ارسال خواهد شد تا اعضا در جریان باشند سند راهبردی تغذیه باید تا سال ۱۴۰۴ انجام شود. بهره‌مندی ۷۰ درصد جامعه در همه سنین و کاهش میزان مصرف قند و چربی و روغن، کاهش مصرف گوشت قرمز و دیگر آیتم‌ها مهمترین اهداف ما است.

- بحث سفیران سلامت ادارات در شهرستان فعال است که البته بازهم جای کار دارد و همچنین بحث بهداشت محیط که در این زمینه باید همکاری بین بخشی بیشتری را شاهد باشیم.

- در بحث دهان و دندان در پایه ششم و هفتم در سال آینده هیچ دندان ‌پوسیده ان‌شاءالله نخواهیم داشت و این مهم جزء سیاست‌های وزارت بهداشت است.

- فرسودگی شبکه آبرسانی روستایی که باید مورد توجه قرار بگیرد که جزء مصوبات قبلی نیز بوده است و کلرزنی آب روستایی که در حوزه بیماری‌های واگیر باید انجام شود و جزء مصوبات خواهد بود.

دادستان محترم شهرستان اسدآباد نیز در بحث سلامت قول مساعدت‌های لازم را داده‌اند.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مجد امام جمعه محترم شهرستان اسدآباد با تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا(س) گفت؛

 

در روز سه بار نور مقدسشان درخشش پیدا می‌کرد. اول صبح مثل آفتاب، وسط روز مثل ماه منیر و شب مثل ستاره‌های درخشان به همین عنوان است که نام مقدس او را زهرا نامیدند.

امام جمعه محترم شهرستان اسدآباد همچنین ضایعه درناک و جانسوز شهادت سردار بزرگ اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی و همراهان عزیز و همچنین هموطنان عزیزمان را تسلیت گفت.

حجت الاسلام و المسلمین حسینی مجد تصریح کرد؛

از ریاست محترم دانشکده علوم پزشکی شهرستان و همه معاونت‌های عزیز تشکر فراوان دارم و همچنین از حضور برادر گرامی جناب آقای دکتر اخوان که از دیار شهید پرور و آبرومند همدان هم هستند، از حضور جناب آقای فرماندار و سایر مسئولین عزیز هم که در این جلسه شرف حضور دارند، تشکر می‌کنم.

سلامت برکت است و در کشور اسلامی ما، مردم عزیز ایران، مردم نوع دوستِ مهربان و عاطفی هستند. وقتی مردم می‌بینند هریک از مسئولین حاضر یک گوشه‌ای از این کار را به دوش میگیرند، خوشحال می‌شوند و قدردان این مسئولین هستند. وقتی مردم ببینند اورژانس منطقه تقویت شده است از این اقدام تشکر می‌کنند.

امام جمعه محترم شهرستان اسدآباد افزود؛

دو چیز است که آدم تا آنها را از دست ندهد، قدر آن را نمی‌داند و آنها؛ سلامتی و امنیت می‌باشند.

ما همچنان که برای امنیت این مملکت از آن طرف مرزها گرفته تا درون کشور خونهای رنگین قاسم سلیمانی ها تقدیم می‌کنیم، برای امنیت غذایی و امنیت سلامت مردم هم باید همین جا نفشانی‌ها یا همین کارهای گسترده همه جانبه را انجام دهیم.

بعضی از این موارد واقعاً جای بسیار تقدیر و تشکر دارد. همه گونه مهم بود به خصوص در اموری که به من امام جمعه هم ربط دارد، بحث ترویج نسل و تکثیر نسل است که حضرت آقا، رهبری معظم، بارها این نکته را گوشزد کردند تا آینده کشور را در نظر بگیرید و این سنت در معرض خطر است و درمان ناباروری باید مورد توجه قرار بگیرد.

در بحث پیشگیری از خودکشی در بحث ازدیاد جمعیت در بحث‌های گوناگون نیاز به همایش دارد. نیاز به زمینه سازی دارد. نیاز به توجیه مردم دارد. حتما نیاز داریم و بی انصافی است که ما از حمایت‌های دکتر رنجبرزاده نماینده ساعی شهرستان و از زحمات این عزیزان در استقلال این دانشکده و همچنین پرورش و تقویت و توسعه نمی‌شود یاد نکنیم.

بنده از جناب آقای دکتر مخصوصی به طور ویژه تشکر می‌کنم و معاونت‌های عزیزشان از همه ممنونم. الحمدالله حرکت بهداشت و درمان ما رو به جلو و خیلی خوب در حال رشد است.

 

دکتر اخوان مسئول برگزاری مجامع سلامت سراسر کشور در این مجمع گفت؛

 

برای دومین بار است که مجمع سلامت شهر اسدآباد برگزار می‌شود. اسدآباد با این روند رشدی که پیدا کرده، آینده بسیار درخشانی دارد. اختلافات فکری را باید کنار گذاشت تا در کنار هم به پیشرفت برسیم.

دکتر حمید اخوان افزود؛

وزارت بهداشت فقط ۱۸ تا ۲۵ درصد متولی بهداشت مردم است و به تنهایی قادر نیست که این کار را انجام دهد. بهترین کسی که در این موضوع به ما کمک می‌کند، وزیر کشور و به تبع وی؛ استانداران و فرمانداران هستند.

مسئول برگزاری مجامع سلامت سراسر کشور در دومین مجمع سلامت شهرستان تصریح کرد؛

واقعاً سلامت فقط برای امروز ما نیست، بلکه برای نسل‌های بعدی هم می‌باشد. تمنا داریم از همه مسئولین شهرستان که؛ خودشان را جزئی از ارکان سلامت جامعه بدانند.
توافقنامه‌ای که با وزارت کشور انجام دادیم ارزیابی و پایش استانداران و فرمانداران و روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها بر اساس سلامت خواهد بود.

دکتر حمید اخوان گفت؛

خودکشی در شهرستان اسدآباد، آمار بالایی دارد که علل آن باید مورد بررسی قرار گیرد و باید علل خودکشی مورد بحث قرار گیرد و موضوع بعدی کارگروه باشد و همه سازمان‌ها و ادارات موظف هستند همکاری نمایند و مثل سگ‌های ولگرد، مواد غذایی، زباله‌ها و غیره چون به سلامت آحاد جامعه مربوط می‌شود.

در بحث سلامت باید رابطه بازی کنار گذاشته شود و اهمیت سلامت غیرقابل تعارف می‌باشد و نباید از چیزی چشم‌پوشی کرد.

کارگروه‌هایی در شهرستان‌ها به نام صیانت از حقوق شهروندی تشکیل شده است که از دادستان نیز کمک گرفته شده است. در شهرستان‌ها باید تمام مسئولین از جمله سپاه، نیروی انتظامی، نمایندگان رهبری، ائمه جمعه و جماعات و غیره همه باید در رابطه با سلامت اطلاع رسانی نمایند و اهمیت آن برای مردم روشن شود.

در ژاپن امید به زندگی بالاتر است و باید در جامعه ما به مردم امید به زندگی باید داده شود.

مسئول برگزاری مجامع سلامت سراسر کشور در این مجمع تاکید نمود؛

اهمیت بحث سلامت در این رابطه بسیار مهم است و کانون سلامت محلات باید به مردم آموزش داده شود. این کانون‌ها تقویت شوند که دکتر نظری پویا نیز به این مورد اشاره کردند و امیدواریم در مجموع، اسدآباد به عنوان مجمع سلامت نمونه کشوری انتخاب شود و موضوع خودکشی را از الان باید به عنوان یکی از آیتم‌های مطرح در وجه سلامت پیگیری کنید.

در پایان از کلیه دست اندرکاران تقدیر و تشکر می‌کنم.

 

مجید درویشی فرماندار شهرستان اسدآباد با جمع بندی مطالب، عنوان کرد؛

 

از جناب آقای دکتر مخصوصی رئیس محترم دانشکده علوم پزشکی شهرستان به لحاظ تشکیل جلسه و همچنین معاونین محترم ایشان که در بحث سلامت شهرستان زحمت می‌کشند تشکر می‌کنم.

فرماندار شهرستان اسدآباد ادامه داد؛

جدا شدن دانشکده علوم پزشکی شهرستان از استان و مستقل شدن، کار بسیار بزرگی بود که با همکاری و همدلی نهایی دکتر رنجبرزاده نماینده محترم شهرستان صورت گرفته و
اما اینکه رئیس دانشکده علوم پزشکی شهر اسدآباد در تهران از دست وزیر تندیس و لوح تقدیر می‌گیرد، برای شهرستان یک برند و افتخار است.

دکتر مخصوصی و معاونین محترم در این قضیه زحمت کشیدند که بنده به نوبه خود تشکر می‌کنم.

درویشی تصریح کرد؛

من شخصا دو بار بیشتر به صورت غیر مترقبه، شب ساعت ۱۲ شب و یا ۲ شب و یا بعد از ظهر از بیمارستان در زمان اوج آنفولانزا بازدید نمودم و بیمارستان خیلی تراکم کاری داشت. اما انصافاً سرویس دهی مناسبی را مشاهده کردم.

در یکی از همین بازدیدها با دکتر شیفت صحبت می‌کردم و او گفت: طی یک ساعت و نیم نزدیک به ۱۷۸ نفر را ظاهراً ویزیت کرده بود که واقعاً هر کسی کوچکترین علائم سرماخوردگی را داشت، مراجعه می‌کرد و فکر می‌کرد و آنفولانزا گرفته و دوستان از سلامت خود مایه گذاشته بودند به مردم خدمات ارائه می‌کردند و بنده این مطلب را عرض کردم که بگویم، انصافاً دوستان زحمت می‌کشند و جای تشکر دارد.

فرماندار شهرستان اسدآباد افزود؛

امکاناتی وارد شهرستان می‌شود. اینها خیلی خیلی مهم و ارزشمند است.

بدون تردید وجود این دانشجویان عزیز در شهرستان مطمئناً برای ما آورده‌های خوبی را دارد چه از نظر اقتصادی چه از نظر فرهنگی و اجتماعی و در اینجا لازم است از دوستان معاونت آموزشی هم تشکر نمایم.

وی در ادامه گفت؛

مقوله امنیت و سلامت دو نعمت خدادادی هستند که هر کسی نعمت امنیت رو داشته باشد، مطمئناً مابقی مسائل و مشکلات پیش‌روی جامعه قابل تحمل یا قابل گذر هست ولی اگر ما امنیت نداشته باشیم، سلامت هم داشته باشیم به کارمان نمی‌آید. اگر سلامت نداشته باشیم امنیت هم داشته باشیم مطمئناً یک طرف قضیه نقص وجود دارد و این دو نعمت خدادادی از احوال خلقت بشریت هم در کنار انسان همیشه بوده است.

دوریشی در رابطه با مسئله امنیت کشور نیز تصریح کرد؛

ما یک شهید بزرگی را تقدیم انقلاب کردیم که کل دنیا واقعاً سر تعظیم برای او فرود آورد. تمام کشورهای مختلف به این شخص احترام گذاشتند. سردار شهید حاج قاسم سلیمانی شهید سرافرازی بود که جانش را فدای امنیت ما کرد.

سلامت یکی از شاخصه‌های رشد و توسعه هر کشوری است و تک تک ما در جایگاهی که قرار داریم، می‌توانیم تأثیرگذار باشیم در سلامت و پیشگیری از بیماری‌های واگیری که وجود دارد.

وی اضافه کرد؛

تعدادی از مصوبات مجمع قبل اجرا شده و دوستان زحمت کشیدند و پیگیری کردند. ولی جهت اجرای کامل صورتجلسه باید بگوییم، دبیرخانه مجمع سلامت پیگیری و جلسات خاصی برای تک تک این مصوبات داشته باشد و افراد تاثیرگذار دستگاه‌های تاثیرگذار در مصوبه را دعوت کند و هر چند مدت یک‌بار، این مصوبات را خروجی و پیگیری‌هایش را رصد کنند که انشاالله تا جلسه بعدی این مصوبات اجرایی و عملیاتی شود.

در مورد جمع آوری فضولات حیوانی روستاها که دکتر نظری پویا نیز درجلسه‌ای که ما با دهیاری‌های کل شهرستان و با حضور دادستان محترم بودیم، مقرر شد: به عنوان مطالبه مردمی، دادستان محترم نیز وارد قضیه شود و هر روستایی که حتی یک نفر هم شاکی بشود که این روستا مشکل دارد، باید پاسخگو باشد و بخشدار باید پاسخگو باشد قطع الیقین دوستان باید با اختصاص وقت بیشتر، توجه کنند.

فرماندار اسدآباد در خصوص آب شرب روستایی که دستور کار است تشریح کرد؛

در حال حاضر استان همدان در بخش‌های شهری در رتبه‌ی اول در کشور قرار دارد و واقعاً جای تجلیل دارد از دوستانی که در این مسئله زحمت می‌کشند.